Opel Zafira B vs. Ford S-MAX

Opel Zafira czy Ford S-max ? Takie pytanie zadaje sobie nie jeden kierowca gdy szuka popularnego minivana.

Auta te produkowane przez długi okres i podobnych latach:

  • Opel (Vauxhall) Zafira B 2005-2014 r.
  • Ford S-Max 2006-2015r.


Porównanie wymiarów Opel Zafira B i Ford SMax

Na pierwszy rzut oka widać, że Ford Smax jest dłuższy (30cm) i nieco wyższy. Gdy otworzymy bagażnik wyraźnie wygrywa wielkością SMax. 645 litrów (140l przy 7 fotelach) Zafiry przegrywa z 755 litrami (255l) Smax’a. Ilość schowków oraz praktycznych rozwiązań jest także po stronie Forda, jest one dużo bardziej funkcjonalny, każdy tylny fotel jest osobny w Zafirze jest niestety dzielona kanapa. Można zadać sobie pytanie dlaczego w S-Max’sie nie ma w standardzie 7 siedzeń tak jak w każdej Zafirze B? Może dlatego aby bagażnik był większy. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji jaka jest różnica w pojemności bagażnika w Fordzie 7 a 5 osobowym.

Jeśli chodzi o elegancję estetykę i prestiż to Ford S-Max także wybija się przed skromną Zafirą, w końcu to takie powiększone Mondeo, które zawsze miało klasę. W 2007 roku S-Max został Europejskim Samochodem Roku – coś w tym musi być.

Ford S-Max – Europejski Samochód 2007 roku

Opel na pewno będzie tańszy w zakupie. Przeglądając oferty sprzedaży 10 latków to S-Max jest około 15%-20% droższy.

Na OLX ofert sprzedaży na dzień 23.08.2019:

  • Opel Zafira (1058 ogłoszeń Diesel i 661 ogłoszeń benzynowych w tym 122 z LPG)
  • Ford S-Max (916 ogłoszeń Diesel i 186 ogłoszeń benzyny w tym tylko 18 z LPG )

Jeden i drugi samochód ma bardzo dużą ilość ofert sprzedaży jednak w przypadku zwolenników instalacji LPG, Zafira jest dużo bardziej popularna. Ogólnie popularność auta zawsze przynosi korzyści. W przypadku cen części i kosztów napraw bardziej popularne auto zawsze będzie nieco tańsze. Zafira posiada siostrę Astrę H, S-Max posiada brata Mondeo to wszystko będzie procentować niższymi kosztami przy naprawach.

Zafira B czy Smax
Popularność w Polsce jest wyraźnie po stronie Opla Zafiry

Jeśli posiadamy dwójkę dzieci, które trzeba wpiąć w fotelik to Zafira wystarczy, jeśli jednak fotelikowych dzieciaczków jest trójka to S-Max będzie dużo bardziej wygodniejszy.Polecane silniki:

  • Opel Zafira B – 1.9 CDTI Diesel oraz 1.8 benzyna (dobry dla LPG)
  • Ford S-Max – 2.0 TDCI oraz 2.0 benzyna (dobry dla LPG)

Osiągi tych silników są podobne, nie ma co patrzeć na sekundy przyspieszenia i prędkości maksymalne. To bez znaczenia. Jeśli chodzi o spalanie to w przypadku S-Maxa będzie ono nieco większe, gdyż auto jest cięższe.

Awaryjność

Zafira jest dużo bardziej narażona na awarię. Rdza, drobne usterki i te poważniejsze występują dużo częściej niż w S-Max’ie. Rekompensują to koszty. Przy 10 letnim aucie i przebiegu 150tyś km Zafira będzie wymagała większego wkładu w naprawy.

Podsumowanie

Opel Zafira B jest mniejszym i uboższym autem, ale przez to tańszym w zakupie i późniejszej eksploatacji. Jest trochę taką „wysoką” Astrą. natomiast Ford S-Max jest takim „wyższym” Mondeo, który jest o klasę wyżej od Astry. Wybór między tymi autami zależy od portfela oraz od tego czy tak naprawdę potrzebujemy prawdziwego minivana czy trochę takiego naciąganego.